Rozwój nowoczesnych technologii pomaga w planowaniu podróży. Rynek aplikacji mobilnych z każdym dniem się powiększa i stwarza coraz to większe możliwości. Obecnie na użytkowników smartfonów czekają setki aplikacji ułatwiających podróże. Przy ich pomocy możemy zaplanować trasę wycieczki, wyszukać noclegi, loty lub sprawdzić ciekawe atrakcje w okolicy. W tym artykule znajdziesz 5 przydatnych aplikacji w vanlife’ie. Oczywiście jest to nasz subiektywny wybór, jednak to właśnie bez tych aplikacji nie wyobrażamy sobie podróżowania naszym vanem. 

Przydatne aplikacje w vanlifie

5 przydatnych aplikacji w vanlife’ie

1. Park for night

Park for night to naszym zdaniem najważniejsza aplikacja w vanlifie, z której korzystamy praktycznie codziennie (oczywiście zaraz po nawigacji :D). Dzięki niej wyszukujemy interesujące nas miejsca noclegowe. W zależności od preferencji możemy wybrać płatne lub darmowe parkingi, campingi lub miejsca blisko natury. Ponadto w aplikacji znajdziemy informacje dotyczące udogodnień, które oferuje wybrany przez nas obiekt np. toalety, możliwość podpięcia prądu, uzupełnienie wody itp. 

Przyjazny interfejs pozwoli na szybkie znalezienie ciekawego miejsca w pobliżu naszej aktualnej lokalizacji. Baza miejsc noclegowych jest ogromna! Miejscówki możemy wyszukać na dwa sposoby. Pierwszym jest skorzystanie z mapy, gdzie zawsze wybieramy opcję wskazania punktów w pobliżu naszej obecnej lokalizacji. W ten sposób na mapie pojawiają się ikonki oznaczające campingi, parkingi, miejsca postojowe w otoczeniu natury czy punkty w których np. możemy zrzucić nieczystości. Naszym zdaniem to najwygodniejszy sposób i praktycznie zawsze korzystamy z tej opcji. Drugi sposób to rozwijana lista z miejscówkami. Lista uszeregowana jest od najbliższych do najdalszych miejsc w stosunku do naszej obecnej lokalizacji. Szczerze mówiąc nigdy nie korzystaliśmy z tej opcji, zdecydowanie preferujemy opcję mapy 🙂 Gdy już znajdziemy interesujące nas miejsce pozostaje tylko tam dojechać. Przychodzą tutaj z pomocą dane geolokalizacji, które jednym kliknięciem przeniosą nas do nawigacji z której korzystamy np. Mapy Google. 

Miejsce postojowe - przydatne aplikacje vanlife

Wyszukiwanie miejsc

Co istotne, aplikację tworzą jej użytkownicy, dodając miejsca w których spędzili noc lub zatrzymali się. Zazwyczaj zapisane miejscówki mają krótki opis i zamieszczone zdjęcia, które pozwolą odrazu ocenić czy to miejsce w którym chcemy się zatrzymać lub spędzić noc. Oczywiście po przyjeździe warto dodatkowo upewnić się czy miejsce jest bezpieczne. Poza dodawaniem nowych miejsc użytkownicy mogą ocenić odwiedzione miejsce i zostawić komentarz. Bardzo ułatwia to podróżowanie, bo często czytamy komentarze przed wyborem miejsca w którym chcemy spędzić noc. Podróżując po Europie Zachodniej często czytaliśmy w komentarzach, że ktoś został w tym miejscu okradziony. Zdecydowanie takie miejsca pomijaliśmy, gdyż przede wszystkim najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo. 

W aplikacji Park for night znajdziecie też zakres cen, których należy się spodziewać w danych miejscu, w przeliczeniu na jedną noc. Z doświadczenia jednak wiemy, że nie zawsze ceny podane przez aplikację miały realne odzwierciedlenie. Zdarzało się że płaciliśmy więcej, ale czasami też mniej. Zapewne zależy to od sezonu, wielkości i lokalizacji wybranej parceli lub pojazdu, którym wjeżdżamy na camping. Warto zatem wcześniej sprawdzić ceny np. na oficjalnej stronie campingu lub prześledzić komentarze w aplikacji, gdyż często znajdziemy tam  szczegółowe komentarze odnośnie cen, czystości, dostępnych udogodnień i ogólnej atmosfery panującej na potencjalnym miejscu noclegowym.  

 

2. Truck Parking 

Darmowa aplikacja stworzona z myślą o kierowcach samochodów ciężarowych, ale ze względu na dużą bazę parkingów, stacji paliw i miejsc odpoczynku może okazać się przydatna także w podróży vanem czy kamperem. W przypadku osób nie posiadających własnego prysznica w vanie, ale chcących korzystać z ciepłej wody podczas podróży, aplikacja może okazać się bardzo pomocna. Znajdziemy tutaj miejsca, gdzie dostępny jest prysznic, a z komentarzy zazwyczaj dowiemy się, jaki jest ich koszt. Z aplikacji dowiemy się czy jest tutaj dostęp do sieci wi-fi, ogrodzony teren, toalety, informacje dotyczące bezpieczeństwa na parkingu (oświetlenie, ogrodzenie). 

Warto jednak pamiętać, że to aplikacja dla kierowców ciężarówek i ceny podane za parking w komentarzach, dotyczą zazwyczaj samochódów ciężarowych. Postoje samochodów osobowych czy kamperów są zazwyczaj darmowe. My z Truck Parking korzystamy dosyć często np. będąc w podróży po Europie Zachodniej znajdowaliśmy w aplikacji stacje, gdzie dostępne były darmowe prysznice lub Wi-Fi. Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Miejsca można wyszukać z rozwijanej listy lub na mapie, sprawdzając odrazu dostępne udogodnienia i opinie o danym miejscu. 

 

3. Mapy.cz

Obecnie dla użytkowników smartfonów stworzono kilkanaście map nawigacyjnych. My oprócz Map Google, podczas podróży wykorzystujemy jeszcze Mapy.cz. Mapy są dostępne zarówno w aplikacji na telefony, jak na przeglądarki internetowe. Poza standardowymi funkcjami prowadzenia do celu, aplikacja ma ogromną bazę danych na temat wyznaczonych szlaków pieszych i rowerowych. Wybierając mapę turystyczną znajdziemy dużo informacji związanych z rzeźbą terenu np. znajdziemy zaznaczone formacje skalne, wodospady itp. Co więcej, kilka razy zdarzyło się, że znaleźliśmy parkingi, które według Map Google nie istniały. Pojechaliśmy, sprawdziliśmy i faktycznie funkcjonowały. 

Mapy.cz posiadają przejrzysty interfejs i obszerną bazę danych. Wybierając mapę „zdjęcia” zobaczycie zdjęcia przypisane do lokalizacji, w której zostały zrobione. Możecie np. zobaczyć interesujący was szlak krok po kroku, tym samym ułatwiając sobie zaplanowanie podróży. Oczywiście znajdziecie tutaj restauracje, noclegi, sklepy, bankomaty i wiele innych. Często są też informacje o godzinach otwarcia danego obiektu oraz komentarze użytkowników. Dla fanów zimowego szaleństwa świetną opcją może okazać się „mapa zimowa”, gdzie znajdziecie zaznaczone stoki narciarskie wraz z linkami do kamerek internetowych, biletach wstępu, godzinie otwarcia i wiele innych informacji. Znajdziemy tutaj też przystanki autobusowe z rozkładami jazdy poszczególnych lini. Niestety nie korzystaliśmy z tej opcji, więc nie możemy się wypowiedzieć, jednak warto wspomnieć o tej opcji. 

Korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. Istnieje możliwość pobrania map wybranego obszaru, aby później korzystać z nich offline, co sprawdzi się w przypadku braku internetu. Oczywiście można też tutaj zaplanować swoją podróż, dodając poszczególne punkty podróży. Możliwości aplikacji są ogromne. Dla nas te mapy są bardzo czytelne i atrakcyjne graficznie. Korzystamy z nich codziennie, będąc w podróży. Zdarza się nawet, że czasami częściej niż z Map Google. Naszym zdaniem to zdecydowanie aplikacja, którą powinien mieć każdy podróżnik w swoim telefonie 🙂

 

4. Easy Park

Easy Park to świetna aplikacja do płacenia online za parkingi. W czasie podróży bardzo często zdarzało się nam, że nie mogliśmy zapłacić za postój samochodem w strefie płatnego parkowania. Zazwyczaj nie mieliśmy wystarczającej ilości gotówki, a tym bardziej w przypadku kiedy pozostawała opcja płatności tylko monetami lub parkometr po prostu był zepsuty, a płatności kartami płatniczym nie były możliwe. A czasami opłaciliśmy parking na krócej, niż postanowiliśmy zostać w danym miejscu i teraz trzeba się wracać na drugi koniec miasta, żeby ponownie opłacić parking. Te problemy bardzo często towarzyszyły nam w podróży. Dobra informacja jest taka, że w kilku krajach problem ten został on rozwiązany, dzięki wprowadzeniu aplikacji EasyPark. 

Po zainstalowaniu aplikacji trzeba zarejestrować swoje konto i wprowadzić dane karty oraz numer rejestracyjny samochodu, którym aktualnie podróżujemy. Aplikacja wskaże parkingi położone najbliżej naszej obecnej lokalizacji. Oczywiście przed wjazdem na parking trzeba się upewnić, że miejsca są odpowiednio duże dla naszego samochodu, szczególnie w przypadku podróży większym kamperem. Następnie wystarczy potwierdzić rozpoczęcie czasu parkowania, a po powrocie jego zakończenie. Rozliczenie płatności dokona się automatycznie. 

Niestety lista krajów w którym funkcjonuje to rozwiązanie jest dość ograniczona. Z aplikacji możemy obecnie korzystać w 20 krajach Europy (Austria, Australia, Belgia, Chorwacja, Dania, Finalandia, Francja, Hiszpania, Islandia, Włochy, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania, USA. Niestety Easy Park nie działa na terenie Polski. 

5. Polarsteps

Polarsteps to fajna aplikacja dla osób lubiących kolekcjonować swoje wspomnienia z podróży. Daje ona możliwość zapisania odbytych podróży lub zaplanowania przyszłych. Będąc w podróży aplikacja śledzi naszą podróż, zapisując odwiedzone miejsca. Sumuje przejechane kilometry, odwiedzone kraje czy liczbę dni w podróży. W zależności od preferencji możemy podróż udostępnić całej społeczności aplikacji, znajomym lub pozostawić dla siebie. To trochę taki Instagram dla podróżników. Aplikacja jednak nie jest dostępna w języku polskim.

Udostępnione przez użytkowników trasy podróży dają możliwość zainspirowania się i zaplanowania swojej przyszłej podróży, dzięki tworzonym przewodnikom w aplikacji. Znajdziecie tutaj też polecane restauracje, noclegi i campingi.

Zostaw komentarz

Zajrzyj na nasz instagram @caravelling

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Caravelling.