Podróżowanie drogami szybkiego ruchu w wielu europejskich krajach wymaga uiszczenia odpowiedniej opłaty, dlatego w swoim budżecie warto uwzględnić ten wydatek. Oczywiście zawsze pozostaje opcja podróży bezpłatnymi drogami, co może okazać się świetnym pomysłem w przypadku dłuższego wyjazdu. Opłaty drogowe w Europie są dosyć zróżnicowane. W niektórych krajach zapłacimy za przejechany odcinek, w innych musimy wykupić winiety, a jeszcze inne mają bezpłatne autostrady.
Opłaty drogowe w Europie – WINIETY
W zależności od kraju termin ważności winiet jest różny. Istnieją winiety 7-dniowe, 10-dniowe, miesięczne lub roczne. Warto pamiętać, że pomimo wykupionej winiety mogą obowiązywać dodatkowe opłaty np. za mosty, wiadukty itp. Wysokość opłaty uzależniona jest od wielkości, ale często też od wysokości samochodu. Zdecydowanie nie warto ryzykować jazdy bez ważnej winiety, bo kary sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Poza tym większość autostrad wyposażona jest w nowoczesne systemy weryfikacji opłat, więc po powrocie z wakacji możemy nie miło się zaskoczyć koniecznością zapłaty mandatu.
Winiety najlepiej zakupić w specjalnych punktach lub na stacjach benzynowych, po przekroczeniu granicy kraju. Często mają one formę naklejki na szybę. Obecnie coraz więcej państw decyduje się na winiety elektroniczne (linki powyżej), gdzie przy zakupie winiety podajemy numer rejestracyjny samochodu, na który kupujemy winietę. Jest to dużo szybszy i wygodniejszy sposób, niż oklejanie szyby samochodu naklejkami.
Darmowe autostardy
W niektórych krajach poruszanie się autostradami jest bezpłatne, jednak często są ograniczenia co do wagi samochodu lub jego kategorii i w niektórych przypadkach będziemy musieli uiść opłatę. Wszystkie szczegółowe przepisy odnośnie poruszania się drogami szybkiego ruchu w danym kraju można sprawdzić wpisując w wyszukiwarce Google np. „Holandia gov”.
Kraje w których drogi szybkiego ruchu są bezpłatne:
- Belgia (do 3,5t, z wyłączeniem przejazdu tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią)
- Estonia (w przypadku pojazdów do 3,5t)
- Finlandia
- Holandia (w przypadku pojazdów do 12t)
- Litwa (w przypadku pojazdów do 3,5t)
- Łotwa (w przypadku pojazdów do 3t)
- Luksemburg
- Niemcy (w przypadku pojazdów do 7,5t)
- Szwecja (z wyjątkiem mostów łączących Szwecję z Danią i Szwecję z Norwegią)
- Ukraina
- Wielka Brytania (z wyjątkiem autostrady M6toll wokół Birmingham)
W pozostałych krajach obowiązują opłaty odcinkowe. Koszt przejazdu wybranym odcinkiem autostrady można często sprawdzić w internecie.