Podróżując samochodem po Słowenii, niemal codziennie znajdowaliśmy się w miejscach dosłownie wprawiających nas w zachwyt. Dlatego niezwykle ciężko jest wybrać te najpiękniejsze i najbardziej spektakularne, bo wiele miejsc było pięknych na swój sposób. Jednak mamy takie, które pozostają w naszej pamięci do dnia dzisiejszego i do których zdecydowanie wrócimy. Jednym z tych miejsc jest Przełęcz Mangart. W tym wpisie znajdziesz nieszwykłe punkty widokowe w Słowenii, położone w Alpach Julijskich.

Niesamowite punkty widokowe w Słowenii - Przełęcz Mangart

Niezwykłe punkty widokowe w Słowenii

Przełęcz Mangart

To zecydowanie nasz faworyt, jeśli chodzi o punkty widokowe w Słowenii. Widzieliśmy sporą część tego kraju, ale to miejsce nas totalnie oczarowało. Rozległa alpejska panorama na szczyty Alp Julijskich i nie tylko, w tym trzeci pod względem wysokości szczyt w Słowenii – Mangart (2679 m n.p.m.). Akurat trafiliśmy na zachód słońca, co sprawiło, że jeszcze bardziej zakochaliśmy się w tym krajobrazie.

Na Przełęcz Mangart prowadzi najwyżej położona droga w Słowenii i odrazu uprzedzamy, że jest ona dla osób o mocnych nerwach. My długo się zastanawialiśmy, czy jazda Globusem tam to dobry pomysł, bo jednak trochę ważymy, a droga jest wąska, kręta i momentami niebezpieczna. Stwierdziliśmy, że spróbujemy. Pojechaliśmy. Kawełek dalej był szlaban i pobór opłat (koszt wjazdu to 10€), ale jak tylko dojechaliśmy do niego, nagle otworzył się automatycznie, bez poboru płatności. Była godzina 18, tuż przed zachodem słońca, więc kilka aut jeszcze wjeżdżało – nikt nie płacił. 

Niesamowite punkty widokowe w Słowenii - Przełęcz Mangart
Przełęcz Mangart

Mangartska cesta, bo tak się nazywa ta droga, otwarta jest tylko od czerwca do końca października. Aczkolwiek ciężko podać konkretną datę, gdyż jest ona uzależniona od warunków pogodowych i zalegającego śniegu. Jest oczywiście pokryta asfaltem, ale za to wąska, kręta i do tego narażona na spadające kamienie. Wjazd nie sprawił nam żadnych problemów, ale obawialiśmy się drogi powrotnej, gdyż po drodze spotkaliśmy jednego campervana ze spalonymi klockami hamulcowymi. Trzeba wiedzieć, że jest takie miejsce na trasie, którego nachylenie przekracza 22%. Do tego minąć się z innym samochodem bywa niezwykle trudne, szczególnie kiedy mijają się dwa campervany. My zjechaliśmy powoli, zatrzymując się co chwilę w zatoczkach, by ostudzić hamulce. Momentami były bardzo gorące, ale koniec końców powoli zjechaliśmy. 

Przełęcz Mangart
Kilka ciekawostek o Drodze pod Mangart
  • Droga liczy 12 km, jednak ostatnie 3 km można przejść tylko pieszo, ze względu na niebezpieczne osuwiska skalne. Samochód trzeba zostawić na parkingu, gdyż dalsza jazda nie będzie możliwa – znajduje się tutaj szlaban.
  • W budowę drogi było zaangażowanych 500 mężczyzn i powstała w zaledwie kilka miesięcy. Położenie asfaltu zajęło, aż 10 lat i miało to miejsce w latach 1994-2004.
  • Najwyższy punkt drogi położny jest na wysokości 2072 m n.p.m.
Przełęcz Mangart

Rezerwat przyrody Zelenci

Rezerwat przyrody Zelenci i znajdujące się tutaj turkusowe jeziorko z alpejskimi szczytami w tle, to jeden z fajniejszych punktów widokowych, za sprawą wieży widokowej. Jest on dość mały i można go zwiedzić w zaledwie 30 minut, ale to miejsce po prostu trzeba zobaczyć. Woda w jeziorku mieni się w różnych kolorach niebieskiego i zielonego, w sumie ciężko ostatecznie stwierdzić jaki jest jego kolor. Miejsce jest bardzo instagramowe, dlatego polecamy przyjechać tutaj wczesnym rankiem. Obok rezerwatu funkcjonuje całkiem fajna restauracja „Gostilna Zelenci”, wstąpiliśmy tutaj na Ćevapčići – rozpowszechnione danie bałkańskie. Smakowało wyśmienicie i z czystym sumieniem możemy je polecić.

Niesamowite punkty widokowe w Słowenii - Rezerwat Zelenci

Płaskowyż Rjava Skala – tuż u podnóża szczytu Vogel

Jeden z fajniejszych punktów widokowych na najwyższe szczyty Alp Julijskich – w tym Triglav. Dobrze widać stąd też dolinę polodowcową z jeziorem Bohinj. Na płaskowyż, położny na wysokości powyżej 1500 metrów, wjedziemy kolejką gondolową z miejscowości Ukanc. Podczas wjazdu, przy dobrej pogodzie, będziemy mieli świetny widok na jezioro Bohinj i całą dolinę. W przypadku większej ilości czasu można powędrować górskimi szlakami, w tym wejść na sam Vogel (1922 m n.p.m.). Przy górnej stacji kolejki funkcjonuje restauracja oraz miejsca, gdzie możemy usiąść i cieszyć się widokiem.

Vogel
Vogel
Niesamowite punkty widokowe w Słowenii - Vogel

Zostaw komentarz

Zajrzyj na nasz instagram @caravelling

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Caravelling.