Perugia to piękne i tętniące życiem miasto z niezwykłą atmosferą, bezcennymi zabytkami i dziedzictwem kulturowym. Bywa nazywana miastem sztuki, ze względu na liczne zabytki kultury, to jednak wydaje się, że często jest pomijana przez turystów odwiedzających Włochy. Według amerykańskiego dziennika The New York Times Perugia to jedno z najbardziej niedocenionych miejsc na terenie Włoch, będąc jednocześnie jednym z najbardziej tętniących życiem miast w tym kraju – pełnego barów, restauracji i sztuki ulicznej. Niepowtarzalną atmosferę tego miejsca tworzą, poza mieszkańcami – studenci. Właśnie w Perugii znajduje renomowany uniwersytet dla obcokrajowców, gdzie cudzoziemcy mogą liczyć na naukę języka włoskiego. Ponadto odbywają się tutaj liczne kongresy i targi, czyniąc z Perugii nowoczesną i ważną metropolię Włoch. Co zobaczyć w Perugii – stolicy Umbrii? Czy warto tutaj przyjechać? Dowiesz się tego w tym wpisie. 

Położenie Perugii

Perugia to miasto położone blisko popularnej wśród turystów – Toskanii. Jest stolicą Umbrii – znajdującej się w środkowej części Włoch. Etruskowie założyli to miasto już w starożytności i już w tym czasie było jednym z liczących się miast, ze względu na przebiegające tędy szlaki handlowe. Z kolei w średniowieczu, Perugia była ważną rezydencją papieży.

Perugia - stolica Umbrii

Co zobaczyć w Perugii – stolicy Umbrii?

  • Największą atrakcją miasta jest starówka z głównym placem Piazza IV Novembere i gotycką Fontanną Maggiore. Podobno woda, pochodząca z okolicznych wzgórz otaczających miasto, płynie w niej nieustannie od 1278 roku, czyniąc ją najsłynniejszym zabytkiem miasta. Została wzniesiona tuż po zakończeniu budowy 4 kilometrowego wiaduktu doprowadzającego wodę do miasta. Składa się z trzech basenów i jest wykonana z marmuru oraz brązu. Została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1348 roku, jednak w późniejszych latach postanowiono ją obudować i dziś jest symbolem miasta.
  • Gotycka Katedra San Lorenzo jest położona tuż przy słynnej fontannie i została wzniesiona w XIV w. Najcenniejszą relikwią przechowywaną w świątyni jest ślubna obrączka Maryi. Niegdyś przechowywano tutaj więcej unikalnych dzieł, jednak zostały one zagrabione przez wojska napoleońskie końcówką XVIII w. Wśród nich był sławny obraz Zaślubiny Maryi. Obecnie dzieło to jest przechowywane w zbiorach paryskiego Luwru.
  • Palazzo dei Priori został wzniesiony na początku XIII wieku i znajduje się nieopodal Katedry San Lorenzo. Obecnie w budynku działa Galleria Nazionale dell’ Umbria (Muzeum Narodowe Umbrii), prezentujące dzieła umbryjskich artystów.
Perugia - stolica Umbrii
Perugia uliczki miasta
Perugia pałac
  • Arco Etrusco, czyli Brama Etruska nazywana również Łukiem Augustusa. Jest to najstarsza budowla w mieście pochodząca z przełomu III i II w. p.n.e. Została wzniesiona z wielkich bloków kamienia w czasach panowania Etrusków. Brama została przebudowana przez Rzymian, za czasów panowania cesarza Oktawiana Augusta (40 r. p.n.e.). W tym czasie dobudowano górną część bramy i umieszczono na niej inskrypcję upamiętniającą nadanie miastu nazwy Perugia Augustusa, na cześć wspominanego cesarza Oktawiana.
  • Porta Sant’ Angelo – największa w mieście średniowieczna brama, pochodząca z XIII wieku.
  • Piazza Italia i park Giardini Carducci – tuż obok Pizza Italia znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się znakomita panorama na Perugię i okoliczne wzgórza Umbrii. Widać stąd góry, pobliskie miasteczka i kościoły. To dobre miejsce na podziwianie zachodu słońca.
  • Kościół San Domenico jeden z ciekawszych zabytków miasta, ze względu na monumentalną bryłę architektoniczną.
Arco Etrusco
Perugia
Perugia - widok
Perugia - stolica Umbrii

Ciekawostki 

  • Perugia to jedno z najbardziej otwartych i tolerancyjnych miast w kraju. Co więcej, można powiedzieć, że jest symbolem pokoju, gdyż co roku odbywa się marsz pokoju z Perugii do Asyżu. Ponadto w żadnym innym miejscu nie znajdziesz tylu tęczowych flag z napisem „Peace”. Początkowo symbolizowały sprzeciw przeciwko prowadzonym wojnom.
  • W październiku rok do roku odbywa się największy w Europie festiwal czekolady. To właśnie stąd pochodzą Baci – małe czekoladki z nadzieniem orzechowym. Oczywiście nie musisz tego miejsca odwiedzić w trakcie trwania imprezy, aby spróbować tych pysznych czekoladek – wystarczy, że zajrzysz do jednego ze sklepów znajdujących się na starówce.

Gdzie zaparkować

Zwiedzając włoskie miasta samochodem trzeba uważać na ZTL (zona a traffico limitato), czyli strefy ograniczające ruch drogowy w centrach miast. Do takiej strefy mogą wjechać tylko mieszkańcy i osoby posiadające specjalne zezwolenie, pozostałe samochody są narażone na mandat. Warto o tym pamiętać, nie tylko w Perugii. My zostawiliśmy samochód na parkingu oznaczonym w Mapy Google jako Parcheggio Auto 4. Znajduje się on u podnóża historycznego centrum, a spacer zajmuje około 30 minut do placu Piazza IV Novembere.

Zostaw komentarz

Zajrzyj na nasz instagram @caravelling

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Caravelling.