Praga to jedno z najpiękniejszych miast na całym świecie. Znajdziesz tu liczne zabytki, klimatyczne uliczki, wspaniałe punkty widokowe i świetne restauracje serwujące dania kuchni narodowowej. Tutaj po prostu nie da się nudzić, a samo miasto jest warte odwiedzania o każdej porze roku. W tym wpisie znajdziesz miejsca warte odwiedzenia w Pradze wraz z mapą, ciekawostkami historycznymi i polecanymi restauracjami oraz punktami widokowymi w mieście.
Stare Miasto – Miejsca warte odwiedzenia
Historyczne Stare Miasto skupione jest wokół Rynku Staromiejskiego, który jest najbardziej znanym placem miejskim w całych Czechach. Jest to miejsce symboliczne i świadek istotnych wydarzeń historycznych dla obywateli tego państwa. Znajdziesz tu cenne zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych. Centralnym punktem Starego Miasta jest Rynek Staromiejski, gdzie spotykają się mieszkańcy stolicy, a turyści podziwiają zegar Orloj. To miejsce oferujące liczne kawiarnie i restauracje, urocze kamieniczki i ciekawe obiekty architektoniczne. Zwiedzając rynek powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych atrakcji:
Ratusz Staromiejski
Został otwarty w 1338 r., po długich staraniach mieszczan o jego budowę. Ostatecznie król Jan Luksemburczyk podjął decyzję o zaadaptowaniu jednej z kamienic na ratusz, do której z czasem dołączono sąsiadujące domy z bogato zdobionymi fasadami. Pomimo ciekawej fasady budynku, turyści zdecydowanie chętniej podziwiają znajdujący się tu unikalny średniowieczny zegar Orloj, z ruchomymi figurkami, W 1364 dobudowano 70-metrową gotycką wieżę. Obecnie jest ona udostępniona do zwiedzania i rozpościera się z niej świetna panorama miasta. Zdecydowanie polecamy, bo widok z jej szczytu jest wspaniały 🙂
Pomnik Jana Husa
Znajduje się na płycie rynku, nieopodal ratusza. Jest to symbol odrodzenia narodowego Czechów, wzniesiony ku pamięci czeskiego reformatora oskarżonego o herezję i spalonego na stosie na początku XV wieku. Możesz dostrzec tu napis „Pravda vítězí” (prawda zwycięża). Jest to narodowe motto Republiki Czeskiej, które znajduje się m.in. na fladze prezydenta.
Zegar Orloj
Jest jednym z najbardziej znanych zegarów na świecie. Jako jedyny odmierza jednocześnie czas środkowoeuropejski, staroczeski i babiloński. Znajdziesz go na południowej ścianie ratusza i raczej trudno go pominąć, bo niemal zawsze stoją przy nim tłumy turystów. Według legendy został on ukończony przez mistrza Hanusza, który po zakończeniu prac nad zegarem został oślepiony przez władze miasta, aby mieli oni pewność, że tak unikalne urządzenie nie powstanie już w żadnym innym mieście. Ten XV-wieczny zegar astronomiczny jest tak samo wspaniałym dziełem sztuki zegarmistrzowskiej, co skomplikowanym i pełnym symbolów. Tarcza zegara pokazuje czas oraz datę i jest ona podzielona na miesiące roku, które mają przypisaną odpowiedną scenę z życia na wsi np. zasiew zbóż, a dodatkowo opatrzone są znakami zodiaku i cyframi. O pełnych godzinach, między 9:00 a 23:00, przed zegarem gromadzą się tłumy turystów, aby podziwiać paradę poruszających się figur. Słowo „Orloj” pochodzi z języka staroczeskiego i oznacza zegar wieżowy.
Dům U Kamenné Panny Marie (Štorchův dům)
Jeden z ciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w obrębie rynku. Zdobi go malowidło przedstawiające św. Wacława na koniu.
Pałac Goltz-Kinských
Bogato zdobiony rokokowy pałac. W 1948 r., z balkonu przynależącego do pałacu, ogłoszono zgromadzonemu ludowi powstanie socjalistycznej Czechosłowacji. Obecnie organizowane są tu wystawy Galerii Narodowej.
Kościół Najświętszej Panny Marii przed Tynem
Charakterystyczny kościół górujący nad płytą rynku z dwoma symetrycznymi wieżami. Pomiędzy nimi, na szczycie fasady, umieszczono złoty kielich – symbol husytów, ponieważ dawniej był to najważniejszy kościół husycki.
Ulica Celetna
Znany deptak spacerowy i fragment dawnej Drogi królewskiej. Podążając tą ulicą spod Bramy Prochowej, dotrzesz wprost na Rynek Staromiejski.
Brama Prochowa
Jeden z najbardziej przyciągających uwagę zabytków w tej części miasta z charakterystyczną praską architekturą. Nazwa wieży związana jest z istniejącym tu dawniej magazynem, w którym to przechowywano proch strzelniczy. Na prawo od bramy, znajduje się Dom Miejski – okazały budynek secesyjny z przeszkloną kopułą.
Plac Republiki
Niegdyś znajdował się tutaj pałac królewski i skarbiec Wacława IV, jednak do dnia dzisiejszego nie zachowały się ruiny tego budynku. Obecnie to centrum zakupowe z dwiema galeriami handlowymi i licznymi restauracjami.
Ulica Karlova
Dawny ważny trakt w prawobrzeżnej części miasta i odcinek Drogi Królewskiej, czyli trasy, którą przemierzali przyszli królowie Czech w drodze na koronację. Jest to ulica łącząca Rynek Staromiejski z mostem Karola. Niezwykle kręta i pełna zabytkowych kamienic, traktowana przez turystów jako obowiązkowy punkt do zobaczenia. Po drodze znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami, restauracje i kawiarnie.
Jan Hus i wojny husyckie
Egzekucje husytów mające miejsce w XV wieku były odpowiedzią na powstania, które rozpoczęły się po spaleniu na stosie Jana Husa w 1415 r. Był on człowiekiem wykształconym i walczącym o zmiany w kościele, już 100 lat przed Marcinem Lutrem. Jan Hus był cenionym i znanym profesorem Uniwersytetu Karola – jednego z najstarszych w Europie. To właśnie on wprowadził do języka czeskiego znaki dialektyczne np. Ů czy Č, które używane są do dnia dzisiejszego. Proponowane przez Husa reformy kościele zakładały m.in. wprowadzenie języka czeskiego do liturgii (zamiast łaciny), ograniczenie majątków duchownych, odrzucenie autorytetu ludzi, gdzie według niego jedynym źródłem wiary jest Biblia.
Rozpoczęcie wojen husyckich
Kazania głoszone przez Jana Husa miały wielu zwolenników, ale także przeciwników. W ten sposób naraził się papieżowi i otrzymał wezwanie do wstawienia się na proces w Rzymie. Został oskarżony o herezję. Obawiając się o swoje życie postanowił, że nie wstawi się na proces i kontynuował swoje działania w ukryciu. Schwytano go na soborze w Konstancji, pomimo posiadania listu gwarancyjnego od króla, zapewniającego mu bezpieczeństwo. Następnie Husa oskarżono i spalono na stosie w 1415 roku. Wydarzenie to dało początek trwającym dwa wieki wojnom husyckim. Konflikt ten nastał pomiędzy czeskimi zwolennikami reformacji, a Zygmuntem Luksemburskim, który po śmierci Wacława IV objął czeski tron i zyskał poparcie papieża.
Most Karola
Most Karola to symbol i wizytówka stolicy Czech. Od świtu, aż do zmierzchu, a nawet do późnych godzin wieczornych, tętni życiem. Spotkasz tu tłumy spacerowiczów, sprzedawców z pamiątkami, malarzy i muzyków. To miejsce szczególne na mapie Pragi, skąd roztacza się wspaniała panorama na Hradczany. Szczególnie polecamy wybrać się tutaj wieczorem, kiedy lampy oświetlą górujący nad miastem Zamek Praski wraz z katedrą. Co ciekawe, aż do końca XVIII w. był jedynym mostem w Pradze, łączącym oba brzegi Wełtawy, która z kolei jest nazywana królową czeskich rzek.
Pomysłodawcą budowy mostu, jak i wielu innych obiektów, był Karol IV, stąd jego nazwa. Most zaprojektował Petr Parléř, czyli najsłynniejszy praski architekt epoki gotyku. Podobno sam król wmurował symboliczny kamień. Miało się to stać 9 lipca 1357 roku, dokładnie o godzinie 5.31. Czas ten został skrupulatnie wyliczony przez astrologów. Ich zadaniem był to najlepszy czas na rozpoczęcie budowy tak wspaniałego dzieła architektonicznego. Prace nad mostem zakończyły się dopiero pod koniec XIV wieku, ale mieszkańcy mogli z niego korzystać już znacznie wcześniej. Dziś most swoim urokiem przyciąga turystów z całego świata, którzy zachwycają się panoramą miasta oraz znajdującymi się tutaj figurami. Najsłynniejszą rzeźbą jest ta przedstawiająca św. Nepomucena, gdyż podobno dotknięcie figury u stóp pomnika przynosi szczęście. Obiekt wzniesiono w miejscu wcześniej już istniejącego tu mostu Judyty, zniszczonego w czasie powodzi w 1342 roku.
Nasza rada
Jeśli chcesz mieć most tylko dla siebie, polecamy zobaczyć to miejsce o wschodzie słońca. Zazwyczaj o tej porze jest tutaj niezwykle pusto, cicho i spokojnie. Jedyne kogo możesz spotkać to fotografów, usiłujących złapać pierwsze promienie słońca, odsłaniające miasto z mroku.
Rudolfinum
Neorenesansowy budynek, nazywany również Domem Artystów. Mieści się tu siedziba Czeskiej Filharmonii. Odbywają się tutaj jedne z najbardziej prestiżowych koncertów na świecie i często na scenie goszczą światowej sławy gwiazdy. Budynek filharmonii, obok Teatru Narodowego, jest świetnym przykładem monumentalnej architektury renesansowej. Został wzniesiony w latach 1876-1884.
Hradczany – Miejsca warte odwiedzenia
Zamek Praski
Jedna z głównych atrakcji Pragi i całych Czech. W zasadzie ma on podobne znaczenie co dla Polaków Wawel. To właśnie stąd przez wieki czescy królowie sprawowali władzę, a po śmierci wielu z nich pochowano w tutejszej katedrze. Ponadto zgromadzono tu wiele dzieł sztuki z różnych okresów historycznych. Można powiedzieć, iż Hradczany to jedno wielkie muzeum prezentujące cenne artefakty z minionych epok. Dziś to miejsce sprawuje równie ważną funkcję, gdyż od 1918 roku rezyduje tu prezydent Republiki Czeskiej. Początków Zamku Praskiego należy doszukiwać się w 880 roku, kiedy to niejaki książę Borzywoj z dynastii Przemyślidów wzniósł drewniany gród, otoczony glinianym wałem. Później powstała kaplica i grube mury obronne. Zamek stopniowo był rozbudowywany i umacniany przez kolejnych władców.
Katedra św. Wita
Szczególnie cenny zabytek architektoniczny i symbol Pragi. Katedra jest na tyle ogromna, że ciężko objąć ją wzrokiem. Za początek rozpoczęcia jej budowy uważa się rok 1344, ale aktualny wygląd przybrała ona dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych w 1929 r. Pomimo tego faktu świątynia służyła wiernym przez te wszystkie stulecia. Odbywały się tutaj koronacje królów, wesela, chrzty czy pogrzeby władców. Najcześciej fotografowanym elementem świątyni jest ogromne okno rozetowe, wykończone witrażem i „wciśnięte” pomiędzy dwie neogotyckie wieże. Znajduje się tu także największy dzwon w Czechach – Zygmunt. Waży 18 ton i mierzy 203 cm i jest cięższy od tego znajdującego się na krakowskim Wawelu (waga 11 t.).
Belweder
Belweder jest uważany za najpiękniejszy budynek architektoniczny w stylu włoskiego renesansu. Został wzniesiony przez Ferdynanda I jako prezent dla swojej żony. Niestety obecnie nie jest on wykorzystywany do żadnych celów, przez co został nieco zaniedbany. Pomimo tego park otaczający Belweder to świetny pomysł na spokojny spacer, ponieważ to miejsce jest raczej pomijane przez większość turystów.
Złota Uliczka – według jednej z legend mieszkali tu alchemicy, którzy na zlecenie króla Rudolfa II szukali „przepisu” na produkcję złota. Jednak obecnie wiadomo, że król zapewnił im zdecydowanie wygodniejsze apartamenty, a maleńkie i kolorowe kamieniczki należały do złotników, stąd nazwa tej ulicy. Dziś to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji w Pradze. Chcąc zwiedzić tą uliczkę musisz nabyć bilet w kasie, znajdującej się tuż obok wejścia na ulicę.
Ogrody wokół zamku to świetnie utrzymany park miejski z licznymi kwiatami, krzewami i drzewami. Ciekawostką jest, że ogromne rabaty tulipanów zostały tutaj przywiezione przez ambasadora Ferdynanda I z Turcji, jeszcze zanim dotarły one do Holandii – dziś uznanej za europejską stolicę tulipanów. Ogrody to miejsce w którym chętnie swój czas wolny spędzają mieszkańcy Pragi. Ogrody polecamy odwiedzić wiosną, kiedy kwitną tu np. migdałowce.
Wieża Prochowa Mihulka to dosyć spora baszta, która niegdyś wchodziła w skład murów obronnych zamku. Co ciekawe, król Rudolf II stworzył w wieży pracownię alchemii, gdzie podejmowano próby wytworzenia złota. Dziś pozostałości po warsztacie udostępniono do zwiedzenia.
Pozostałe atrakcje Pragi
Ściana Lennona
Miejsce to jest poświęcone graffiti i postaci Johna Lennona, który został zamordowany w latach 80 XX w. Po jego tragicznej śmierci w tym miejscu zaczęli gromadzić się ludzie, głównie byli to opozycjoniści. Fakt ten nie spodobał się komunistycznej władzy, dlatego z czasem stało się miejscem buntu przeciwko reżimowi. Młodzi ludzie pisali tu skargi, które wywoływały niezadowolenie wśród członków ówczesnego rządu, co z kolei prowadziło do licznych strać z policą. Władze nazwali ludzi tworzących graffiti psychopatami i alkoholikami. Dziś ściana jest symbolem miłości i pokoju, a malowidła często ulegają zmianom i nie są w żaden sposób kontrolowane.
Pałac Trojski
Nierzadko jest nazywany małym Wersalem. Pałac powstał pod koniec XVII w. i ma dosyć ciekawą elewację, wykonaną w stylu barokowym i pomalowaną w kolorze biało-czerwonym. Budowla była wzorowana na typowej włoskiej willi z ogrodem. Znajdziecie tutaj wytyczone alejki, fontanny, tarasy oraz liczne rzeźby.
Jedna najwęższych ulic na świecie
Znajduje się właśnie w Pradze i liczy jedynie 50 cm szerokości. Spotkanie się tutaj dwóch osób przysparza problemy z minięciem się, dlatego podjęto decyzję o instalacji sygnalizacji świetlnej, aby uniknąć „korków”. Znajduje się ona w dzielnicy Mala Strana i dosyć łatwo ją przeoczyć, jeśli nie wie się o jej istnieniu. My dowiedzieliśmy się o tym miejscu dopiero podczas drugiego pobytu w Pradze.
Tańczący dom
Jeden z bardziej charakterystycznych budynków w mieście, inspirowany parą tancerzy. Wzniesienie tego budynku było dosyć kontrowersyjne. Wielu nie spodobał się fakt, iż został on wybudowany wśród zabytkowych kamienic, psując tym samym klimat tego miejsca. Pomimo tego jest dziś chętnie podziwianym i fotografowanym budynkiem przez turystów. Obecnie znajdują się tutaj powierzchnie biurowe oraz galeria, prezentująca sztukę współczesną.
Gmach Muzeum Narodowego
Monumentalny budynek wzniesiony w stylu neorenesansowym i symbol czeskiego odrodzenia oraz duma mieszkańców Pragi. Gmach został ukończony w 1890 roku. Zwięcza go olbrzymia szklana kopuła, a wnętrze wyłożono marmurem.
Plac Wacława
Jeden z najbardziej popularnych placów w mieście, gdzie w 1918 roku proklamowano republikę. Plac jest dość długi, otoczony dookoła budynkami w których funkcjonują sklepy, kawiarnie i restauracje. Jest to również miejsce, gdzie spotykają się protestujący Czesi, aby wyrazić swoje niezadowolenie.
Gmach Teatru Narodowego
Gmach Teatru Narodowego to symbol ducha czeskiego narodu. Został wybudowany ze środków zebranych z darowizn. Niestety chwilę po zakończeniu budowy w 1881 roku – teatr spłonął. Pomimo tego postanowiono go odbudować na nowo, a uroczyste otwarcie nastąpiło w 1883 roku.
Pomnik Franza Kafki
To zdecydowanie jedna z ciekawszych instalacji architektonicznych w Pradze. Jest nim pomnik z ruchomą głową przestawiający podobiznę sławnego pisarza. Składa się z 42 elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, ważących w sumie 39 ton.
Najlepsze punkty widokowe w Pradze
Wzgórze Petřín
Znajdują się tutaj największy obszar z terenami zielonymi w Pradze. Znajdziesz tu mnóstwo zadbanych alejek spacerowych i liczne atrakcje, gdzie najchętniej odwiedzaną jest wieża widokowa. Konstrukcja tej wieży przypomina niektórym tą znaną z Paryża, jest jednak ona zauważalnie mniejsza. Powstała w 1891 roku i dziś stanowi świetny punkt widokowy na Pragę.
Nasza rada
Jeśli marzysz o podziwianiu zachodu słońca z tej wieży, przyjdź tu odpowiednio wcześnie, aby zdążyć kupić bilet, zanim słońce zniknie za horyzontem. My na 40 minut przed zachodem słońca, zastaliśmy długą kolejkę do kasy biletowej i niestety nie zdążyliśmy wejść zanim zaszło słońce. Co więcej jeśli nie masz ochoty wchodzić na wzgórze pieszo, możesz skorzystać z kolejki szynowej wybudowanej w 1891 roku z okazji Praskiej Wystawy Jubileuszowej. Górna stacja kolejki znajduje się nieopodal wspomnianej wcześniej wieży widokowej. Wjeżdzając na górę warto zająć dobre miejsce, skąd będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki.
Punkt widokowy na Zamek Praski i Malą Strane
W drodze na wzgórze Petrin z Zamku Praskiego zobaczysz zapierającą dech w piersi panoramę Pragi. Z jednej strony widać tu wzgórze zamkowe z Katedrą św. Wita na czele, z drugiej zaś czerwone dachówki Malej Strany. Nieco dalej dojrzysz dwie wieże Kościoła Panny Marii przed Tynem i Wieżę Prochową. Jest to o tyle fajne miejsce, że znajdują się tutaj ławeczki, gdzie możesz usiąść i nacieszyć się widokiem.
Gdzie zjeść w Pradze?
Kawiarnia Cafe Louvre to świetne i klimatyczne miejsce we francuskim stylu, serwujące pyszną kawę i ciasta, a w porze obiadowej, także dania obiadowe. Jeśli chcecie poczuć klimat dawnych lat zdecydowanie powinniście odwiedzić to miejsce. Zazwyczaj jest tutaj dosyć tłoczno, ale wystarczyło, że poczekaliśmy 5 minut i znalazł się dla nas stolik.
Havelská Koruna to raczej jadłodajnia, przypominająca bar mleczny, aniżeli restauracja ale serwują tu bardzo smaczne dania. Jeśli chcecie zjeść potrawy z tradycyjnej czeskiej kuchni to powinniście zajrzeć właśnie tutaj.