Alpejska droga widokowa Großglockner Hochalpenstarsse to jedna z najpiękniejszych tras panoramicznych w Europie. Prowadzi ona przez najpiękniejsze i najbardziej malownicze zakątki Austrii. Droga łączy dwa kraje związkowe Salzburg i Karyntię i liczy 48 kilometrów. Wybierając się tutaj pokonasz różnicę poziomów wynoszącą aż 1766 metrów, gdzie najwyższy punkt tej drogi osiąga wysokość 2503 m n.p.m. To mniej więcej tyle samo co najwyższy szczyt Polski – Rysy. Mnóstwo tu ostrych zakrętów i serpentyn, ale po drodze możesz zobaczyć niemal wszystkie strefy klimatyczne występujące na naszym globie. Widoki zapierają dech w piersi i zmieniają się z każdym kolejnym kilometrem. Wysokie strzeliste szczyty Alp, rozległe alpejskie łąki, jeziora polodowcowe i lodowce to główne atrakcje tej drogi. Będziesz mógł je podziwiać zza szyby swojego samochodu, licznych punktów widokowych, znajdujących się przy drodze lub pokonując szlaki piesze. W tym wpisie znajdziesz najważniejsze informacje związane z tą niewątpliwe niezwykłą drogą alpejską.
Großglockner Hochalpenstrasse – historia powstania
Alpy rozciągają się na długości 1200 km i znajdują się na terytorium 7 państw. Dawniej ich pokonanie stanowiło nie lada wyzwanie, a wędrówka po tym wysokogórskim obszarze wiązała się z ogromnym ryzykiem nieszczęśliwego wypadku. W starożytności Alpy ograniczały rozwój handlu, gdyż pokonanie tego pasma zimą było bardzo niebezpieczne. Jednak już wtedy niektórzy śmiałkowie przemierzali te góry. Celtowie i Rzymianie próbowali wyznaczyć najkrótszy i najbezpieczniejszy szlak handlowy, łączący obie części Europy. Ostatecznie udało się i karawany mogły dostarczać metale szlachetne, futra, sól czy przyprawy. Warto jednak pamiętać, że wielu kupców i handlarzy poniosło tu śmierć. Na jednym z punktów widokowych, tuż przy drodze, znajdziemy tablicę pamiątkową w postaci rzymskiego posągu przedstawiającego półboga Herkulesa, który upamiętnia śmierć osób próbujących pokonać Alpy.
Budowa drogi
Pierwsze pomysły wybudowania drogi przez Hochtor (2504 m n.p.m.) pojawiły się już pod koniec XIX wieku. Jednak powstała ona dopiero po I wojnie światowej. Paradoksalnie została wzniesiona w dobie największego kryzysu i pochłonęła aż 55 mln euro. Trasa została oddana do użytku w zaledwie 5 lat (1935 r.). Wzniesiono tu aż 67 mostów i wywieziono 870 tyś. metrów sześciennych ziemi i skał. Niestety przy budowie tej drogi śmierć poniosło 21 osób. Oczywiście trasę poprowadzono tak aby w jak najmniejszym stopniu ingerowała ona w tutejszą przyrodę. Celem budowy Großglockner Hochalpenstrasse było ożywienie ruchu turystycznego i przyciągnięcie bogatych turystów, którzy to mieli zachwycić się alpejskimi widokami. Dziś już wiemy, że pomysł się udał i każdego roku drogę przemierza ponad milion turystów.
Najlepszy punkt widokowy
Obecnie Großglockner Hochalpenstrasse to jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji turystycznych Austrii. Znajdziesz tu wiele punktów widokowych, wystaw prezentujących m.in. przyrodę tego obszaru, ścieżki dydaktyczne, szlaki turystyczne, a ponadto niezliczoną ilość widoków zapierających dech w piersi. Zdecydowanie warto wybrać się na punkt widokowy Edelweißspitze (2571 m n.p.m.), z którego roztacza się wspaniały widok na alpejskie trzytysięczniki i lodowce. My na Grossglockner Hochalpenstrasse wyruszyliśmy z miejscowości Lienz i kierowaliśmy się w stronę Zell am See i musimy powiedzieć, że ta droga była najlepszym punktem naszej objazdówki po Austrii i Włoszech (artykuł). Zdecydowanie polecamy wybrać się tutaj w czerwcu, kiedy niżej położone szczyty są zielone, a najwyższe wierzchołki Alp pokryte śniegiem, tworząc tym samym niezwykły krajobraz.
Informacje praktyczne
- Wysokogórska droga widokowa Grossglockner Hochalpenstrasse jest otwarta tylko od 1 maja do 1 listopada, poza tym okresem jest zamknięta, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne.
- Opłata za wjazd na trasę w 2023 wynosi odpowiednio 40 EUR dla samochodu i 30 EUR dla motocykla. Kupując bilet możesz wielokrotnie wjeżdżać i wyjeżdżać przez bramki z kasami, w ciągu jednego dnia.
- Bilet uprawiania do zwiedzania wystaw znajdujących się przy trasie.