Jedno z najciekawszych miejsc na Istrii to malownicze miasteczko Rovinj. Bywa ono nazywane najbardziej romantycznym miejscem na półwyspie lub chorwackim Saint-Tropez. Miasto polubili aktorzy, filmowcy i pisarze, którzy mają tu swoje letnie rezydencje. Nic w tym dziwnego, gdyż pełno tu kolorowych budynków, kwiatów i restauracji, tuż nad brzegiem morza. Spacerując ulicami miasteczka możemy poczuć się jak we Włoszech, słysząc na przemian język chorwacki i włoski, a sama architektura przypomina bardziej Wenecję, aniżeli chorwackie miasto.

Największym atutem Rovinj jest jego piękna starówka, położona na na cyplu ze wzgórzem, na którym góruje dzwonnica kościoła św. Eufemii. Wąskie uliczki i ciasna zabudowa to efekt zakazu budowy nowych budynków, jaki niegdyś obowiązywał. Dlatego mieszkańcy zaczęli rozbudowywać i dzielić istniejące już kamienice na mniejsze mieszkania. Dziś niektóre z nich liczą zaledwie 20 m². W starej części miasta ulice wyłożone są błyszcząca się posadzką, które dawniej według legendy codziennie rano polerowały tutejsze gospodynie, jednak uwaga bo niektóre odcinki są bardzo śliskie. Rovinj szczególnie malowniczo wygląda od strony morza, gdzie zobaczymy kamienice „przeglądające się” w turkusowych i krystalicznie czystych wodach  Adriatyku. Co więcej, miasto otaczają wzgórza porośnięte lasami, a od strony morza dostrzeżemy zielone wyspy archipelagu Rovinj.

Co zobaczyć w Rovinj?

Najchętniej odwiedzaną częścią Rovinj jest stare miasto, położone malowniczo na cyplu, co najlepiej widać od strony morza. Dawniej była to wyspa, oddzielona od stałego lądu kanałem, który postanowiono zasypać w 1763 r., dzięki czemu połączono je ze stałym lądem. Ta część miasta rozwijała się od III w., a w VII w. otoczono je murami miejskimi z siedmioma bramami wjazdowymi. Do dziś zachowały się zaledwie trzy: Brama św. Benedykta, Krzyża Świętego i Portica. Niestety nie uchroniło to miasta przed oblężeniami i napadami piratów w X w. 

Z kolei w XVIII w., miasto zaczęło rozbudowywać się poza murami miejskimi. Było to efektem ograniczonego miejsca w obrębie wzgórza, a sama zabudowa cypla jest niezwykle ścisła – domy w zasadzie przylegają do siebie, tworząc pełno niezwykle fotogenicznych zakamarków.

Katedra św. Eufemii z dzwonnicą

Dzwonnica przy katedrze to zapewne najbardziej rozpoznawalny obiekt w całym mieście. Już z daleka przyciąga ona uwagę, górując nad ścisłą zabudową miasta. Zanim w tym miejscu powstała katedra św. Eufemii wybudowano tu wieżę w 1680 r., na wzór tej z placu św. Marka w Wenecji. Mierzy ona 61 metrów wysokości. Dzwonnica zwieńczona jest figurą św. Eufemii, która wykorzystywana jest jako wiatrowskaz. Na wieżę można wejść, jednak trzeba przygotować się na pokonanie dość niewygodnych schodów. Jednak widok na zatokę, miasteczko i morze pomarańczowych dachówek wynagradza wszystkie trudy wejścia.

Katedrę św. Eufemii zbudowano w stylu barokowym z dość skromną fasadą. Jej budowa zakończyła się w 1736 r. Powstała w miejscu dawnego niewielkiego kościoła św. Jerzego, wybudowanego około 800 r. Kiedy sprowadzono tu szczątki św. Eufemii, dawna świątynia okazała się zbyt mała dla liczby przybywających tu pielgrzymów. Wkrótce podjęto decyzję o rozbudowie świątyni i tak powstała ówczesna katedra. Obecnie w centrum kościoła znajduje się ołtarz św. Jerzego – pierwszego patrona miasta. Na prawo znajdziemy drugi ołtarz – św. Eufemii, wykonany z szarego i ciemnozielonego marmuru.

Trg Maršala Tita

Główny plac miejski wraz z portem. Znajdziemy tu liczne kawiarnie i restauracje z widokiem na marinę. W południe to miejsce staje się niezwykle gwarne, pełne przechodniów szukających ciekawego miejsca na wypicie kawy. Zdecydowanie uwagę zwiedzających przyciąga znajdująca się tu wieża zegarowa, pochodząca jeszcze z czasów weneckich. Wieża niegdyś znajdowała się w południowej części murów miejskich, a w jej dolnej części funkcjonowało więzienie dla drobnych przęstępców. Na placu działa również muzeum miejskie, które mieści się w imponującym barkowym pałacu hrabiów Califfi z XVII w.

Łuk Triumfalny Balbiego

Wzniesiony w 1680 roku, w miejscu jednej z siedmiu bram miejskich prowadzących do miasta. Przechodząc z Trgu Maršala Tita w kierunku starówki, będziemy mieli okazję podziwiać ten barkowy obiekt, który nazwę zawdzięcza burmistrzowi Danielowi Balbiemu.

Trg Matteotti

Nieco mniejszy, ale równie ciekawy plac jak Trg Maršala Tita. Znajdziemy tu wspaniały pałac miejski, w którym urzęduje burmistrz i rada miejska. Na fasadzie budynku możemy dostrzec herb Rovinja – czerwony krzyż na białym tle.  Przy placu znajdziemy liczne restauracje i kawiarnie.

Ulica Grisia

Pełna małych warsztatów artystycznych i galeryjek, w których swoje prace tworzą, a następnie wystawiają lokalni artyści. Często możemy również zakupić ich dzieła. Jednak, aby lepiej zapoznać się z lokalną sztuką warto tu przyjechać w sierpniu na festiwal artystów, odbywający się właśnie na tej ulicy. Co więcej jest to niezwykle klimatyczna uliczka, prowadząca pomiędzy kolorowymi budynkami z jeszcze bardziej kolorowymi okiennicami. Znajdziesz tu mnóstwo fotogenicznych zakamarków.

Polecana knajpka

Restauracja Torkolo  to świetne miejsce aby skosztować tradycyjnych dań, ryb i owoców morza. W ofercie znajdziemy również wina, kawy i pyszne desery. Knajpka znajduje się poza ścisłym centrum, a więc ceny są bardzo przystępne, a serwowane dania bardzo smaczne.

Zlatni Rt

Największą atrakcją przyrodniczą Rovinj jest cypel, położony w południowej części miasta z licznymi urokliwymi zatoczkami, plażami, ścieżkami spacerowymi i trasami rowerowymi. Co ciekawe, znajdziemy tu również skałki w starym kamieniołomie z wyznaczonymi trasami wspinaczkowymi. Nie brakuje tu też barów i kawiarnii. Warto wiedzieć, że obszar ten od 1961 r. jest objęty ochroną w postaci parku leśnego.

Parking

Cały obszar parku leśnego jest zamknięty dla ruchu samochodowego. Podróżując camperem niestety mieliśmy problem z zaparkowaniem, gdyż na wszystkich parkingach w pobliżu widnieje zakaz wjazdu dla camperów. Według nas najlepszym sposobem dotarcia tutaj jest spacer ze starego miasta promenadą biegnącą wzdłuż morza. W przypadku podróży samochodem osobowym bez problemu powinieneś zaparkować na jednym z parkingów w pobliżu Złotego Przylądka (Zlatni Rt).

Zostaw komentarz

Zajrzyj na nasz instagram @caravelling

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Caravelling.