Teplickie Skały to piękna formacja geologiczna położona w Czechach, niedaleko granicy polsko – czeskiej. Te skały są częścią większego obszaru Adrszpasko-Teplickich Skał, który tworzy jedną z najbardziej malowniczych i wyjątkowych krajobrazów naturalnych w Europie Środkowej. Teplickie Skały składają się z wysokich formacji piaskowcowych, które zostały wyrzeźbione przez miliony lat przez erozję, wiatr i wodę. Efektem tego jest labirynt wąskich przejść, wysokich filarów i złożonych formacji skalnych, które wydają się niemal zaczarowane swoim pięknem. Dziś obszar porośnięty jest lasem, a większość skał jest pokryta zielonym mchem, tworząc klimat niczym z baśni. W tym artykule znajdziesz opis skalnego miasta, gotową trasę zwiedzenia oraz praktyczne informacje, związane z cenami biletów i parkingiem. 

Jak powstały Teplickie Skały?

Adršpašsko-Teplickie Skalne Miasto, to unikalne miejsce pod względem geologicznym. Powstanie tego fascynującego krajobrazu jest rezultatem procesów geologicznych, mających miejsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu milionów lat. Początki tego skalnego labiryntu sięgają około 90 milionów lat, kiedy to obszar dzisiejszych Adršpašsko-Teplickich Skal był pokryty morskim dnem. Z czasem morze ustąpiło i powstał tu wąwóz, do którego rzeki nanosiły coraz to więcej osadów morskich. W ciągu milionów lat następowały różne procesy tektoniczne, w tym fałdowania i przemieszczania warstw skalnych. Doprowadziły one do powstania różnorodnych formacji geologicznych. Po pewnym czasie morze powróciło na te tereny, a na jego dnie osadzały się iły wapienne i piaski, które pod wpływem ciężaru i procesów chemicznych łączyły się w skałę zwaną – piaskowcem.

Po ponownym ustąpieniu morza na odsłonięte skaliste złoża znaczący wpływ miała erozja, kształtując obecny kształt skalnego miasta. Siła wiatru, deszczu i mrozów stopniowo rzeźbiła skały, tworząc unikalne formacje, takie jak potężne baszty, iglice, czy malownicze tunele między skałami. Przez wieki miejsce to inspirowało artystów, pisarzy i poetów, a dziś nadal zachwycają odwiedzających z całego świata swoim ponadczasowym pięknem i urokiem.

Trasa turystyczna i zwiedzanie Teplickich Skał

Zwiedzanie Teplickich Skał to jak wejście do krainy baśni. Odwiedzający mogą spacerować po krętych ścieżkach, często prowadzących po wąskich wąwozach wśród formacji skalnych. Często będziesz miał okazję wspinać się po stromych schodach i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki z wierzchołków ostańców skalnych. W trakcie wędrówki można napotkać fascynujące formacje skalne o zabawnych nazwach np. Kuchnia Diabła. Jednym z punktów kulminacyjnych wizyty w Teplickich Skałach jest możliwość wspięcia się na szczyty niektórych z najwyższych formacji, oferujących panoramiczne widoki na okoliczne krajobrazy.

Trasa zwiedzania 

Po wejściu do skalnego miasta zapewne zauważycie, że odwiedza go mniej turystów, aniżeli sąsiedni Adrszpach, który opisaliśmy w oddzielnym wpisie (📍link). Jest to raczej mniej popularne skalne miasto, co naszym zdaniem jest dużym plusem, bo możemy je zwiedzić spokojnie i bez przepychania się skalnymi korytarzami z innymi. Po kupieniu biletów odrazu wejdziecie na ścieżką prowadzącą lasem. Widoki w tym miejscu nie należą do spektakularnych, ale spacer jest bardzo przyjemny. Chwilę później zobaczycie pierwsze formacje skalne pokryte mchem i roślinnością – wygląda to bardzo bajkowo. Kawałek dalej po prawej stronie zobaczycie metalowe schody prowadzące stromo do góry. Na górze znajduje się świetny punkt widokowy, ale aby tam dotrzeć będziecie musieli pokonać ok. 300 schodów, a ostatni odcinek to w zasadzie wpinanie się po drabinie. Po pokonaniu trudności czeka na Was świetna panorama na okolicę.

Po nacieszeniu się widokami, wrócicie na szlak niebieski, który zaprowadzi Was prosto do skalnego labiryntu. Wejścia strzeże kamienna brama. Skręcając w lewo dotrzemy do tzw. Korony Skalnej, otoczonej wysokimi ostańcami. To jedno z najpiękniejszych miejsc w całym rezerwacie. Wędrując dalej będziemy przemierzali wąskie wąwozy, w których bywa dość chłodno. A na sam koniec wejdziemy do tajemniczego, ciemnego wąwozu zwanego Syberią. Stąd możemy pójść do Adrszpaskich Skał lub wrócić do Teplic. Jeśli chcecie połączyć zwiedzanie Adrszpaskich i Teplickich Skał w jedną wycieczkę, warto zaplanować na to cały dzień, ponieważ do pokonania będziecie mieli około 10 kilometrów, a uwierzcie cieżko stąd wyjść bez zrobienia masy zdjęć 🙂 Trasa łącznie liczy 5,5 km i przejście powinno zająć Wam około 3h. 

Czarne Jezioro

Jeśli pozostanie nam jeszcze czasu, możemy rozważyć zobaczenie pobliskiego, urokliwego jeziorka. Położone jest na północny-zachód od miejscowości Teplice nad Metuji. Co ciekawe nazwa „Czarne Jezioro” nawiązuje do koloru wody wypełniającej akwen. Faktycznie jest ona czarna! Miejsce jest ciche i spokojnie, a w pobliżu znajduje się czerwony szlak prowadzący przez kolejne formacje skalne.

Teplickie Skały – bilety wstępu i parking

  • Kasy biletowe znajdują się przy parkingu. Za wstęp można zapłacić kartą lub gotówką. Do biletu otrzymacie również ulotkę w języku polskim. Koszt biletu to ok. 21 zł/os.
  • Koszt parkingu to 30 zł/dzień. Płatność tylko gotówką. Nie mieliśmy koron czeskich, ale Pan na parkingu przyjął od nas złotówki.
  • Istnieje możliwość dojechania do Teplic pociągiem z dworca głównego we Wrocławiu. Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj (📍link).

Zostaw komentarz

Zajrzyj na nasz instagram @caravelling

@2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Caravelling.